Paryż ma Wieżę Eiffla, Londyn Big Bena, zaś w Rzymie symboliczną budowlą miasta jest Koloseum. Będąc w Wiecznym Mieście koniecznie musicie je zobaczyć.
Koloseum otwarte jest codziennie, w sezonie letnim (od marca do września) w godzinach 8:30 - 19:00. Od września do października Koloseum zamykane jest o 18:30, od października do lutego o 15:30, zaś od lutego do marca o 17:00. Kupując bilet do Koloseum, macie również możliwość wstępu na Palatyn i do Forum Romanum. Do tych trzech miejsc obowiązuje jedna, wspólna wejściówka. Bilet normalny kosztuje 12 EUR, zaś ulgowy (osoby 18-24 r.ż.) 7 EUR. Wszyscy do 17 r.ż oraz po 65 r.ż. mogą wejść za darmo. Ponieważ Koloseum jest jednym z najważniejszych zabytków Rzymu, ustawiają się do niego bardzo długie kolejki, w szczególności w weekendy. Dobrym pomysłem jest zakup specjalnej karty, Roma Pass (34 EUR). Dzięki niej będziecie mogli wejść do Koloseum bez kolejki - dla posiadaczy kart zorganizowana jest specjalna priorytetowa bramka. Drugim sposobem ominięcia kolejki, jest pójście do kas znajdujących się nie przy Koloseum, ale przy Palatynie (Via San Gregorio 30). Niewiele osób z niej korzysta, więc nie będziecie tyle czekać!
Koloseum, a właściwie Amfiteatr Flawiuszów powstało w 80 roku, na zlecenie rzymskiego cesarza, Wespezjana (z rodziny Flawiuszów). Ceremonia otwarcia Koloseum, które było areną walk gladiatorów, trwała 100 dni i podczas niej miało miejsce niewiarygodne jak na tamte czasy wydarzenie - naumachias. Było to widowisko odtwarzające słynne bitwy morskie. Na ten cel arena Koloseum zamieniła się w basen i została wypełniona wodą. Kolosuem był największym amfiteatrem w Imperium Rzymskim: wzniesiony został na planie elipsy, jego wysokość wynosi 57 m, obwód zaś 527 m. Pomieścić może ponad 50 tysięcy widzów (podobnie do Stadionu Narodowego w Warszawie). Nazwa Koloseum wbrew pozorom nie pochodzi od wielkich rozmiarów tej budowli. Tuż obok Koloseum znajdował się olbrzymi, 40-metrowy posąg ze złoconego brązu, przedstawiający Kolosa , czyli cesarza Nerona. Po najeździe Gotów na Rzym posąg tajemniczo zniknął, lecz nazwa Koloseum pozostała do dnia dzisiejszego. Termin Koloseum pojawił się w źródłach pisanych po raz pierwszy w proroctwie średniowiecznego mnicha, Czcigodnego Beda, który głosił, iż “dopóty Rzym będzie istniał, dopóki stoi w nim Koloseum”.
Koloseum pełniło rolę amfiteatru, gdzie nie tylko odbywały się walki gladiatorów (choć z tym głównie Koloseum jest kojarzone). Wystawiano w nim sztuki, pokazy czy urządzano igrzyska. Legendarne stało się wydarzenie - pokaz słonia, który potrafił pisać swoją trąbą na piasku wyrazy. Wszystko dla rozrywki mieszkańców Rzymu. Każdy obywatel Rzymu mógł wejść do Koloseum za darmo, jednak miejsca podzielone były według klas społecznych. Na samej górze siadali najbiedniejsi mieszkańcy, zaś najbliżej areny mieszkańcy z wyższych sfer. Pierwszy rząd zarezerwowany był dla senatorów, kapłanów i oczywiście cesarza. Koloseum było bardzo nowatorską i nowoczesną budowlą, jak na tamte czasy. Miała cztery poziomy, w tych podziemnych znajdowały się korytarze i przejścia dla gladiatorów, klatki dla zwierząt, a także dźwigi, które wynosiły ich na arenę. Dach Koloseum pokryty był specjalnym materiałem, który chronił widzów przed słońcem. Dzisiaj zobaczyć możecie właściwie tylko szkielet Koloseum, ale nie trudno sobie wyobrazić jak wspaniale musiało wyglądać w czasach swojej świetności.