"Kto nigdy nie wszedł na Wielki Mur, nie ma prawa nazwać się bohaterem." Mao Tse-tung
Zbiorcza nazwa systemów obronnych składających się z zapór naturalnych, sieci fortów i wież obserwacyjnych oraz murów obronnych z ubitej ziemi, murowanych lub kamiennych, osłaniających północne Chiny przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu. W 1987 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a 7 lipca 2007 ogłoszono go jednym z siedmiu nowych cudów świata.
Łączna długość budowli ma wynosić 8851,8 km i składać się odpowiednio z 6259,6 km – murów wzniesionych ludzką ręką, 2232,5 km – barier naturalnych, takie jak rzeki i wzgórza i 359,7 km rowu.
Odwiedzenie Wielkiego Muru Chińskiego to gratka dla każdego turysty mimo, że Wielkiego Muru, jak głoszą niektóre stereotypy, nie można zobaczyć z kosmosu.
Wycieczka na Wielki Mur Chiński jest obowiązkowym punktem każdego programu turystycznego zwiedzania chińskiej stolicy. Na dojazd z Pekinu i kilkugodzinne zwiedzanie Wielkiego Muru należy przeznaczyć cały dzień zaczynając wycieczkę bardzo wcześnie rano. Można wybrać się do jednego z sześciu najpopularniejszych miejsc widokowych oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów od centrum Pekinu: Badaling, Gubeikou, Jingshaling, Juyong, Mutianyu oraz Simatai.
Dojazd z Pekinu do każdego z tych miejsc środkami komunikacji publicznej zajmuje około dwóch do trzech godzin. Na Wielkim Murze Chińskim byłem dwa razy, i to dwa razy w Badaling, najbardziej komercyjnej jego części.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz